Medžio granulės – draugiškos aplinkai ir mums

Siltinimas

medienos granulesKiekvienas turėtumėm pagalvoti, kaip keisti vartojimo įpročius ir prisidėti mažinant atliekas aplinkoje bei kuo ilgiau palaikyti ją švarią ir sveiką. Nuo kiekvieno iš mūsų priklauso, kokioje Lietuvoje gyvens mūsų vaikai ir anūkai, todėl savo įpročius galime keisti jau nuo šiandien. Kaip? Ogi savo namų apšildymui pasirenkant medžio granules. Didžiąją metų dalį tenka rūpintis šiluma gyvenamojoje ar darbo erdvėje. Ir būtent pasirinkdami šią natūralią patalpų šildymo rūšį prisidėsite prie mūsų visų aplinkos išsaugojimo.

 

Medžio granulės – tai  nuo 10 iki 30 mm ilgio bei nuo 6 iki 8 mm skersmens dydžio natūralus, nekenkiantis aplinkai, ekologiškas, atsinaujinantis bei ekonomiškas kuras. Medienos granulės yra gaminamos iš natūralių medžių (spygliuočių, lapuočių ar jų mišinio), iš šiaudų, grūdų, saulėgrąžų lukštų ar kitos „žaliosios masės“. Medžio granulių sudėtyje esančios sieros ir azoto kiekis yra labai mažas, kad tinkamai sudeginant, dūmuose azoto oksido ir sieros dioksido beveik nerandama. O fosilinių degalų (akmens anglies, naftos produktų ir dujų) degimo procese išsiskiria didelis jų kiekis. Anglies dioksidą (CO2), kurį medis sunaudoja augdamas – išsiskiria deginant medienos granules, todėl manoma, kad deginant medieną – CO2 emisijos į aplinkos orą yra lygios nuliui. Naudoti jas ir patogu: medžio granulių kaloringumas yra apie 1,7 karto didesnis nei ąžuolinių malkų, todėl granulėms sandėliuoti reikia dukart mažiau vietos nei malkoms.

Paskaičiuota, jog 200 kv. metrų ploto namui apšildyti žiemos metu prireikia apie 20-25 m3 malkų, o granulių – tik apie 9 m3. Taigi kūrendami šiuo mažai taršiu biokuru išsaugosime ir taip sparčiai nykstančius Lietuvos miškus, o namai ir taip kvepės natūraliu medžiu.

Gamintojai tvirtina, kad kai gaminamos medžio granulės, nenaudojama jokių cheminių priedų, klijų ar kitų priemaišų ir tai taip pat turėtų prisidėti prie ekologijos. Jei jų gamybai naudojamos spygliuočių pjuvenos, priedai neturėtų būti naudojami, kadangi jų suspaudimui užtenka vandens ir karščio. Tačiau lapuočių ar mišrioms medžio granulėms dažniausiai yra naudojami klijai (sąžiningi verslininkai tai privalėtų nurodyti etiketėje). Tokie rišamieji priedai turi sudaryti mažiau nei 2 proc. ir būti kilę iš natūralių šaltinių. Pirkdami medienos granulės atkreipkite į tai dėmesį.

 

Kadangi šis kuras yra biologinės kilmės, net ir pelenus, kurių lieka labai mažai, galima panaudoti kaip trašą dirvožemiui.

 

Beje, medžio granules galima naudoti ir kaip naminių gyvūnėlių kraiką.

 

Taigi medžio granulės neteršia mus supančios aplinkos, kūrenant jomis mažėja šiltnamio efektas bei klimato kaita. Planetos išsaugojimas – aktualiausia šių dienų problema, tad kūrendami medžio granulėmis visi drauge prisidėsime prie aplinkosaugos problemų mažinimo ir bendrai tausosime gamtą.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *