Kas geriau: židinys ar krosnelė?

namai Siltinimas Statyba

zidiniaiKrosnelės gaminamos iš ketaus ar plieno. Pagal šildymo būdą jos skirstomos į šildančias spinduliniu būdu (šilumą akumuliuojančias) ir konvekcines krosneles. Krosnelėse degant malkoms šiluma perduodama ketaus korpusui, o vėliau ji sklinda į patalpą. Šiuo kūrenimo būdu galima apšildyti visą butą arba nedidelį dviejų aukštų namą (iki 200 kv. m ploto), krosnelės užima visiškai nedaug vietos, tačiau nauda ilgu šildymo laikotarpiu tikrai didelė.

Visatoje galioja energijos tvermės dėsnis. Ir, anot specialistų, energija neatsiranda iš niekur ir niekur nedingsta, keičiasi tik jos forma. Todėl, sukūrenus analogišką kiekį indentiškų malkų, gausime vienodą energijos (šilumos) kiekį ir krosnelėje, ir židinyje. Jei krosnelės ir židinio naudingumo koeficientas yra 80 procentų, tai ir šilumos kiekis, patekęs į patalpas, bus vienodas. O 20 procentų energijos išlėks į lauką per kaminą su dūmais.

Krosnelės aušinimas oru yra geresnis. Židiniai buna apmūryti, karkasas padarytas iš vatos arba vermikulitinių plokščių ir todėl karščio kameroje yra didesnė temperatūra nei aplink krosnelę. Todėl karštesni dūmai „išdūmina“ per kaminą į lauką ir prarandama apie 2-3 proc energijos.

Krosnelių statymui svarbūs priešgaisriniai reikalavimai: vidus gali būti iš ketaus arba išklotas šamoto ar vermikulito plokštėmis, kurios apsaugo pakurą nuo perkaitimo. Jos būtinai turi būti statomos ant nedegių paviršių: skardos lakštų, keramikinių plytelių, metalo ar skardos lakštų. Krosnelių duomenys turi atitikti Europos Sąjungos normas: EN 13240, EN 13229, EN 13815.
Židinys yra efektyvesnis, kai reikia apšildyti daug mažų patalpų ortakiais ir naudojamos turbinos. Tačiau tai nėra sveika – tokio apšildymo būdo turėtų atsisakyti alergiški žmonės. Nes būtent ventiliatoriai padidina patalpų dulkėtumą, pakeldami įvairiose namų vietose nusėdusias dulkes. krosneles

Dažnai židinys pasirenkamas ne kaip šildymo šaltinis, o kaip interjero detalė. Tuomet jį reikėtų rinktis ne pagal galingumą, o pagal stilių, formą, dydį, vietą, stiklo formą ir pagal tai, kaip jis dera pagal bendrą interjerą.

Ką rinktis – židinį ar krosnelę – dažniausiai nulemia tam skirta pinigų suma. Didžiausių investicijų pareikalaus židinio įrengimas. O ir malkų krosnelei prireiks tikrai mažiau… Tai – tik faktai, tačiau kiekvieną situaciją reikia nagrinėti pagal asmenines sąlygas ir pasirinkti tai, kas jums priimtiniausia – židinys ar krosnelė.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *